Попитали един философ: „Кое е най-важното и ценното за човека в живота му – богатството или славата?“ Мъдрецът помислил малко и отвърнал: „Нито богатството, нито славата не правят човека щастлив. Но здравето може да даде на човека и едното, и другото, и третото.“
Многобройните научни изследвания доказват, че повечето хора не доживяват до годините, до които биха могли да доживеят. Към главните днес патологични фактори, водещи до тежки болести и преждевременно стареене, се отнасят: стресът на съвременния свят, неправилното хранене и заседналият начин на живот. Както вече сте разбрали, до голяма степен всичко може да се регулира от самия човек. За това е писал и известният римски философ Сенека: „Животът ни не е кратък, ние го съкращаваме.“ И действително, в тези думи има дълбок смисъл.
Лекарите и учените разглеждат различните физически упражнения и разумните физически натоварвания като действено средство за оздравяване на организма, за предотвратяване на много заболявания, за увеличаване продължителността на живота. Днес на пътеките за бягане и в спортните зали идват все повече желаещи Да поддържат добра физическа форма, да се избавят от излишните килограми и сантиметри, да придобият атлетично телосложение.
Хомеопатията ще бъде интересна и полезна за тези, които желаят да се заемат с този вид оздравяване и искат да постигнат резултати преди своите съседи на алеята за тичане или на тренажора без вреда за здравето си, каквато се причинява например от приема на известните биологично активни стимуланти и химични допинги. Хомеопатичните препарати в този смисъл нямат равни, тъй като поради свръхмалките си концентрации не са токсични, за всеки тип телосложение и конституция се подбират индивидуално и действат на тъканния обмен на принципа: „3а да тича конят по-бързо, не използвай камшик, а овес“.
Хайде заедно да си припомним някои общи физиологични особености, които е важно да се отчитат при съставянето на лична програма за занимания и индивидуална схема за вземането на хомеопатичните препарати.
Всяка физическа работа се извършва с участието на голям брой мускули. При жените мускулите съставляват 35% от тежестта на тялото, при мъжете – 42%, а при тренираните спортисти – до 50%. В човешкото тяло има над 600 мускула. Главният мускул е сърдечният. Сърцето ни като малка помпа непрекъснато тласка кръвта по кръвоносните съдове, а тя доставя и в най-отдалечените участъци на тялото хранителни вещества и кислород, като същевременно прибира продуктите от тъканната обмяна, които трябва да се изведат от организма.
Когато правим физически упражнения, ние укрепваме сърдечния мускул. Установено е, че честотата на сърдечните съкращения при тези, които не се занимават със спорт, средно е по-висока с 20%, отколкото при спортуващите. Не е трудно да се пресметне, че при учестяване на сърдечния ритъм само с 5-10 удара в минута, сърцето за едно денонощие извършва 7-14 хиляди излишни съкращения. Ето защо физическите натоварвания, при които се тренира задължително сърцето, се смятат от кардиолозите за добра профилактична мярка срещу инфаркт на миокарда и хипертонична болест.
Единственото, което е необходимо да се помни винаги, е, че сърцето осигурява работата на всички останали 600 мускула в тялото. Ако по време на заниманията можете да давате почивка на едни мускули, докато натоварвате други, сърцето се труди непрекъснато и интензивно. По време на тренировка в залата честотата на сърдечните съкращения достига 120-170 удара в минута, и в такъв режим трябва продължително да се трудите за постигането на резултати.
Тези, които се опитват с помощта на тренировки да отслабнат, като стопят мазнините, трябва да знаят, че през първите 15-20 минути интензивна мускулна работа необходимата енергия се получава в резултат на преобразуването (окисляването) на въглехидратите, и чак след това, когато резервът от въглехидрати се изчерпи, се преминава към окисляване на мазнините. При физически тренираните хора, привикнали към постоянните мускулни натоварвания, преминаването към окисляване на мазнините става много по-рано. Ето защо, който пристига в спортната зала със сериозни намерения, трябва да се подготви за упорит труд. Готови ли са за това вашето сърце и вашите съдове?
Спортът и артериалното налягане
Най-напред, преди да се решите да спортувате, трябва да проверите какво е артериалното ви налягане. Повечето хора с хипертония не знаят за своето състояние и не усещат повишаването на артериалното налягане дотогава, докато при тях не се развият острите прояви на заболяването (хипертонична криза), която често възниква след неумели занимания със спорт. В условията на повишено артериално налягане за поддържането на кръвообращението сърдечният мускул трябва да работи с по-голямо натоварване и като следствие безконтролните занимания със спорт го пренатоварват и водят до плачевни резултати. С един наш познат се случи така, когато веднъж реши сериозно да се заеме със здравето си, състави си пълен списък на методи за оздравяване, разписание на спортните си занимания през седмицата, но не беше оценил правилно здравословното си състояние и започна непредпазливо. Още след първото си посещение в спортната зала се озова в болницата с хипертонична криза. Движението, както и лекарствата, изисква точна дозировка и разумно прилагане!
При всеки случай на хипертонична криза се предполага задължителното участие на лекар. Но някои хомеопатични препарати, необходими за поддържане работата на сърцето и укрепване на сърдечния мускул, подложен на постоянно повишаващи се натоварвания, можете да вземате самостоятелно:
» ГЛОНОИН 5 – може да се взема винаги преди началото на каквито и да е физически натоварвания. Това средство е особено полезно за новаците, непривикнали към натоварвания – при тях кръвното налягане се вдига прекомерно и сърцето се претоварва. Препаратът се взема по 7 гранули и се разтапя под езика. Ако по време на заниманията внезапно ви заболи глава или се появи чувството, че тя пулсира и се разпъва, възникнат усещания за тежест или натиск върху гърдите, препаратът може да се вземе още няколко пъти до изчезването на тези симптоми.
» НАЙЯ 9 – взема се неведнъж (до отзвучаване на пристъпа) през всеки 5-10 минути по 7 гранули под езика при поява на болка и натиск в гърдите и сърдечната област, с разпространяване в лявата ръка, възниква усещане за страх. При това се наблюдава сърцебиене с изразена пулсация в сънните и слепоочните артерии.
» АКОНИТ 5 – приема се по същата схема при силно сърцебиене, пробождащи болки в сърцето, силно зачервяване на лицето, прилив на кръв към главата, усещане за горещина, световъртеж, страх от смъртта.
» КРОТАЛУС 9 – действа ефективно, когато повишеното артериално налягане се проявява с тъпа болка в тила, внезапни кръвотечения от носа, усещане за треперене на сърцето.
» ВЕРАТРУМ АЛБУМ 9 -добро средство за пациенти, при които нарушеното кръвообращение се изразява в съдова недостатъчност с обилна студена пот по тялото и особено по лицето. При това лицето побледнява, тялото е студено. Възниква силно сърцебиене със слаб пулс, гадене, понякога повръщане.
За укрепването на сърдечния мускул и за профилактика на преждевременното му износване на хората, които интензивно и продължително се занимават със спорт или с физически труд, се препоръчва да използват хомеопатичния комплекс АРНИКА 9, НАЙЯ 9, КРАТЕГУС 5 – трите препарата може да се пресипят в един съд, да се разбъркат добре и да се съхраняват във флакон от тъмно стъкло. Вземат се по 10-12 гранули от сместа 2-3 пъти дневно, като се разтапят под езика.
Някои хора, които се занимават със спорт, имат необичайни оплаквания от сърцето си. По време на активни движения например те не изпитват никакъв дискомфорт, но ако си починат един-два дни, се появяват болки, пробождания в лявата половина на гръдния кош. Тези усещания са показание за приемане на хомеопатичния препарат РУС ТОКСИКОДЕНДРОН 9 – по гранули 2-3 пъти дневно.
Особености на индивидуалната конституция
Когато говорим за благотворното влияние на физическите упражнения върху организма, трябва да подчертаем, че то се проявява най-пълно, ако физическото натоварване се намира в идеално съответствие с физиологичните възможности и индивидуалните особености на организма. Мнозина мислят, че ако изпълняват комплекса упражнения, предложен от треньора или описан в някоя книга, то непременно ще постигнат или поне ще се приближат до желания от тях облик. Това е заблуда, тъй като физическите упражнения не са в състояние да променят индивидуалната конституция. Те само могат да я подобрят или влошат в зависимост от правилността на избора на вида спорт, режим, диета.
Индивидуалните признаци на конституцията са: тип телосложение, характер на протичане на нервните процеси, тип нервна система, съотношение на костната, мускулната и мастната тъкан в структурата на организма, индивидуалният характер на обмяната на веществата и съответно индивидуалната способност на организма да понася физически натоварвания. Ако сте заинтересовани наистина от постигането на добри резултати, постарайте се определите своя тип конституция и като индивидуален „конституционен витамин вземайте своето хомеопатично средство. То ще хармонизира вашите обменни процеси, ще усили ефективността на индивидуалните адаптационни механизми към физически натоварвания и ще увеличи ефекта от тренировките. Нека разгледаме някои най-често срещащи се и разпознаваеми типове индивидуална конституция.
Човекът от тип Калкарея карбоника се характеризира със склонност към затлъстяване, пълнотата е от женски тип – в долната част на тялото, бедрата, таза, корема, краката. При мъжете от този тип натрупването на тлъстини освен по корема става и по гърдите. Пълнотата в горната част на тялото – раменния пояс, ръцете, гръдния кош – е свойствена на друг тип.
Девойките от типа Калкарея карбоника обикновено на пълни, с болезнени менструации, набъбване и болезненост в млечните жлези, нерядко страдат от обилни бели течения. Карбоничният тип обича топлината и се бои от студа. Темпераментът на този тип е уравновесен, силен, надежден поради постоянството си, близък е до флегматичния. Движенията на такъв човек са спокойни и бавни. Силната страна на този тип е в психичната устойчивост и издръжливостта. Най-често жените от този тип отиват в спортната зала с единствената цел да отслабнат.
Типът Кали карбоникум по много особености напомня предишния, но се отличава с много красивата мека кожа, почти без бръчки, склонност към отоци по клепачите сутрин, изразена слабост и бързо уморяване на всички мускули. Слабостта на скелетната мускулатура е особено изразена в мускулите на гърба и крайниците, не позволява многократно да се изпълняват едни и същи упражнения, дълго време да се остава в едно положение. Винаги е налице потребността да се променя позата – ако човек от този тип стои дълго, скоро възниква потребност да се облегне на нещо и да промени положението на краката, тъй като те много бързо се уморяват. Понякога при неправилно дозирани физически упражнения във връзка с конституционната слабост на сърдечния мускул може да се появят бодежи в сърцето и нарушения на сърдечния ритъм. При човек от този тип е повишена чувствителността към болка, той е склонен често да потреперва, дори по време на сън.
Типът Калкарея фосфорика е човек с висок ръст, слаб, с астенично телосложение, с тесен и плосък гръден кош, със слабо изразена мускулатура, бързо се уморява по време на физически натоварвания. Най-изпъкващата черта на този тип е неговата хиперчувствителност, която е дотолкова изразена, че понякога има болезнен характер. Прекомерно повишената чувствителност е към всякакви външни фактори без изключение – шум, светлина, миризми, музика, допир, излъчване (включително и ултравиолетово). Има удивителна чувствителност към бури. Повечето хора, когато чуят гръмотевицата, доста спокойно чакат следващата. Докато фосфорният тип очаква всеки нов гръм със страх и търси къде би могъл да се скрие. Тъй като е астеничен тип, той, дори да спортува, не се отличава с развити мускули. Затова пък обича да е в компания и другите много го харесват. Интересува се повече от общуването, отколкото от самите занимания, което създава благоприятен психологичен климат в спортната група.
Човекът от тип Натриум муриатикум е обикновено слаб, с тънки кости, но с голяма потребност от физическа активност. За него двигателната дейност е от жизнена важност и жените от този тип често отиват в спортната зала„да изпуснат парата“след тежък ден или семеен скандал. Те са много потайни и обидчиви, не обичат да споделят трудностите си с другите, предпочитат уединението и индивидуалните спортни занимания (пълна противоположност на предния тип). Други външни признаци са сухата кожа и сухите напукани устни, които трудно се поддават на лечение, особено през зимата. Характерна е силната жажда и обилното приемане на течности, без да се получават отоци при това, има изразено желание за солени храни.
Тип Арсеникум албум е подчертано акуратен. Това се отнася до всичко – външен вид, работа, начин на разсъждаване, планове, спортни занимания. Арсеновият тип винаги е спретнато облечен и често е педант. Има добре развити мускули, изразено атлетично телосложение и като че ли е специално създаден за успех в спортната зала. Самата дума „арсен“ в превод от гръцки означава силен, мъжествен. Слабото място на този тип е кожата. Тя почти винаги е с обриви от типа на лишеите, лющи се, често сърби. През лятото състоянието й се подобрява.
Типът Калкарея флуорика не може да остане незабелязан. Външно признаците на типа се проявяват в множество аномалии. Деформациите се виждат в много части на скелета. Гръдният кош може да е асиметричен, гръбначният стълб – силно изкривен, по костите на крайниците често има израстъци, ставите са възловати и често деформирани. Походката е лишена от грация и пластичност (за разлика от фосфорния тип), обикновено е рязка, ъгловата, неправилна. Поради това човекът от флуорен тип понякога криво и асиметрично деформира обувките си. Той сякаш не може да стои изправен, чувства се неуютно в нормална поза. Лицето, което е предназначено да отрази красотата, хармонията и съвършенството на човека, при този тип носи печата на дисхармонията. Различни по размер и форма очи, неправилна форма на носа. Зъбите най-вече издават този конституционен тип – те са криви, неправилно разположени, растат един върху друг или са раздалечени от големи разстояния, издават се напред, някои липсват поради вродена недоразвитост.
Дисхармонията се отразява и жестовете – те са неадекватни. Такъв човек при изпълнение на упражненията заема причудливи пози.
А сега си припомнете какви са хората, които заедно се вас се занимават в спортната зала – може би ще ги погледнете с други очи.
Избраното конституционно средство трябва да се приема в потенция (хомеопатично разреждане) С 30, по 7 гранули преди заспиване вечер, да се разтворят под езика. То ще помогне за хармонизирането на индивидуалните конституционни процеси и включването на собствените приспособителни и оздравителни механизми на вашия организъм.
Но в хомеопатията има средства, които ще бъдат полезни на всеки, който целенасочено се занимава с усъвършенстване и укрепване на тялото си. Тези препарати чрез висшите центрове за регулация на жизнената дейност (хипоталамус) съдействат за нормализацията на приспособителните процеси в интензивно работещите мускули. За да работят мускулите ефективно, те в отговор на физическото натоварване оптимизират изработването на необходимите хормони и метаболити в нужното количество и в нужното време. Към тях се отнасят:
СИЛИЦИЯ (силиций) – хомеопатичната научна литература свързва това средство със здравината на основните опорни тъкани в организма (костна, съединителна), а също със здравината и формата на всеки орган. Препаратът ускорява процесите на зарастване и подобрява качеството на костите, опорната съединителна тъкан, свързващия апарат. На тренирания и здрав човек той ще помогне за физическото усъвършенстване чрез по-бързото нарастване и здравина на мускулите и укрепване на връзките. Някои наричат силиция хомеопатичен допинг, еликсир за бодрост – толкова бързо и благоприятно въздейства той. За физически здрави хора най-добрата дозировка е СИЛИЦИЯ 9 – по 7 гранули 2-3 пъти дневно. За хора със слаби мускули и крехки кости е подходящ приемът на СИЛИЦИЯ 30.
ЛИКОПОДИУМ 30 – смята се за най-доброто средство за увеличаване на мускулната маса и укрепване на мускулатурата. Приема се по 7 гранули сутрин, през деня и преди лягане. При вземането на този препарат трябва да се има предвид, че ефектът му се развива продължително. Той позволява мускулите по-продуктивно да отговорят на натоварванията и ефективно натрупва мускулна маса. Съдейства за избирателното стягане на коремната преса и отстраняването на несъразмерно големия корем.
ОЩЕ НЯКОЛКО ПОЛЕЗНИ СЪВЕТА
Ако не работите или имате възможност да тренирате по всяко време на деня, то най-оптималното за сваляне на килограми еутрото. Обикновено през нощта организмът „изяжда“ голямата част от своето „гориво“ (съдържащият се в мускулите гликоген), с който сте се запасили предната вечер. Ето защо, ако се занимавате с физкултура в сутрешните часове, организмът няма да има друг избор, освен да започне да използва енергията от мастните депа. При това веднага след събуждане в продължение на 20-30 минути трябва да изпълнявате само аеробни упражнения, без силови натоварвания. Тренировката с тежести и натоварване правете 1,5-2 часа след закуска, в противен случай няма да имате сили да изпълните упражненията правилно. Тренирането сутрин изгаря повече мазнини и същевременно ускорява обмяната на веществата за целия ден.
При интензивно физическо натоварване организмът губи много течности (повече с потта и по-малко при дишане). Изчислено е, че за един час активни упражнения организмът изхвърля 1,5 л вода. При загубата на вода кръвта се сгъстява, което на свой ред отново затруднява работата на сърцето.
Ето защо пийте вода преди, по време и след спортната тренировка. Но и тук има някои особености: ако изпиете много вода или тя е топла, ще възникне чувство на тежест. Препоръчва се да си приготвите 1,5 л студена вода, в която можете да разтворите необходимите за вас хомеопатични лекарства (гранули или капки), като интензивно разтръсквате. Половин час преди тренировката трябва да изпиете около половин литър от приготвената вода. В процеса на заниманията на равни интервали правете кратки почивки, през които отпивайте по две-три глътки. По време на тренировката трябва да изпиете не по-малко от половин чаша вода, а след нея изпийте останалото, без да бързате, на малки глътки.
Тренировките нямат смисъл без необходимата почивка. Необходимо е да отделяте внимание на периода на възстановяване. На това ни учи самото ни сърце, нали постоянната му неуморна работа, съответстваща по време на продължителността на човешкия живот, се осигурява от съотношението между периодите на работа и почивка. Съкращаването на сърдечния мускул съставлява средно 38%, отпускането и почивката – 62% от целия сърдечен цикъл. Вслушайте се в сърцето си!
За по-бързото възстановяване на организма след физически натоварвания се препоръчва вземането на следните хомеопатични лекарства:
» АРНИКА 9 – вземат се по 7 гранули 2-3 пъти дневно след интензивни физически тренировки с пренапрягане на силите.
» АРГЕНТУМ НИТРИКУМ 9 – при изразена слабост в краката и треперене на крайниците, засилване на болките в тях при движение.
» ЛЕДУМ 5 – усещане за изтръпване и скованост в кръста, трудно раздвижване сутрин.
» КРАТЕУС 5 – за възстановяване на сърдечния мускул.
Хората, които спортуват постоянно, често изпитват различни неудобства заради случайни травми. Това е особено характерно за новаците, които се стремят колкото е възможно по-бързо да постигнат резултати и прекаляват с тренировките, могат да разтегнат сухожилия и др. Съветваме ги да пробват следните проверени в практиката хомеопатични препарати:
» РУС ТОКСИКОДЕНДРОН 5 – приемат се по 7 гранули 2 – З пъти дневно при увреждане на ставите и разтягане на сухожилията. Същото средство във вид на мехлем може да се втрива в болезнените области.
» АНГУСТУРА Х 3 – при травми, придружени с контракту-ра на мускулите.
» РУТА Х 3 – при травми (удряния) на костите, надкостницата, хрущялите, особено в глезенната и китковата става, при увреждане на ахилесовото сухожилие.
Физическите упражнения са ефективно профилактично средство, предпазващо човека както от редица заболявания, така и от преждевременното настъпване на старостта. Но не прекалявайте с усърдието и не се уморявайте до изнемога! Не посещавайте спортната зала насила, тъй като с това само задълбочавате стреса!Ако на следващия ден след спортна тренировка се събудите разбити, изтощени, в лошо настроение, значи сте се преуморили. Необходима ви е почивка.
Запомнете: учените са доказали, че на фона на постоянни и големи физически натоварвания, превишаващи физиологичните потребности и възможности на организма, в него рязко се ускоряват процесите на окисляване, износване и стареене. Това доказва и опитът на професионалните спортисти, чийто организъм се износва рано и се състарява преждевременно. Изследванията на геронтолозите също сочат, че хората, които се занимават с интензивен физически труд, не живеят дълго. Вие трябва да решите с каква цел спортувате: за да направите живота си дълъг, приятен и пълноценен, с красиво и гъвкаво тяло, или се готвите за гладиаторска битка. Всичко хубаво е с мярка.
Предлагам на своите пациенти една уникална статия на
Сергей Баракин, Ирина Баракина